Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym

Termin: Od 13.12.2019 do 01.03.2020
Wysłany przez TWP Szczecin
Wyświetleń: 10692

Kurs kwalifikacyjny kierowany do osób chcących podjąć pracę w żłobku czy klubie dziecięcym oraz dla osób chcących założyć własny żłobek lub klub malucha. Kurs podstawowy trwa 280 godzin (200 godzin zajęć warsztatowych oraz 80 godzin praktyk w placówkach opieki dla dzieci do lat 3).

Adresaci:

Szkolenie adresowane jest do osób posiadających co najmniej wykształcenie średnie, nie mających doświadczenia w pracy z dziećmi w wieku do lat 3.

Tematyka:

1. Psychopedagogiczne podstawy rozwoju jednostki
  • adaptacja jako rezultat rozwoju
  • przebieg rozwoju jednostki w cyklu życia
  • uwarunkowania procesu rozwoju jednostki
  • osiągnięcia rozwojowe w poszczególnych etapach życia jednostki
  1. Rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa zadania rozwojowe w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym
  • aspekty rozwoju dziecka – charakterystyka zmian w zakresie rozwoju poznawczego, psychospołecznego i motorycznego na poszczególnych etapach życia
  • źródła szans i zagrożeń dla rozwoju dziecka do lat
  • neurologiczne podstawy rozwoju dziecka
  • mechanizmy rozwoju dziecka
  1. Stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka
  • rozpoznawanie potrzeb rozwojowych dziecka
  • planowanie i dokumentowanie rozwoju dziecka (powitanie, pożegnanie, posiłki, czynności higieniczne, odpoczynek, zabawa)
  • kreowanie przedmiotowego i społecznego środowiska rozwoju dziecka
  • opieka pielęgnacyjna i zdrowotna nad dzieckiem prawidłowo i nieprawidłowo rozwijającym się;
  • zabawa jako podstawowa forma aktywności dziecka- zabawy eksploracyjne, muzyczne, rytmiczne, plastyczne i techniczne
  • wprowadzenie dziecka w kulturę
  • budowanie relacji społecznej z dzieckiem, rodzicami i lokalnymi służbami odpowiedzialnymi za rozwój dziecka
  1. Kompetencje opiekuna dziecka
  • odpowiedzialność prawna opiekuna;
  • podstawy medycyny ratunkowej (udzielanie dziecku pierwszej pomocy);
  • przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • umiejętności radzenia sobie ze stresem i rozwiązywanie problemów
  • emisja głosu;
  1. 5. Praktyki zawodowe

Cena:

1800 zł - opłatę rozkładamy na nieoprocentowane raty

Czas trwania:

Szczegółowy harmonogram będzie dostępny w póćniejszym terminie

200 godzin dydaktycznych zajęć teoretycznych oraz 80 godzin praktyki zawodowej. System weekendowy

Ważne informacje:

Wymagania dla uczestników:

• Wykształcenie co najmniej średnie;
  • Osoba pełnoletnia i niekaralna;

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. 2011 Nr 45 poz. 235).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. (Dz.U. 2011 nr 173 poz. 1035).

Kurs jest organizowany na podstawie zgody Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2017 roku i zatwierdzonych programów nauczania przez MRPiPS nr 12/2017.

Zapisy:

Dział Szkoleń